top of page
  • Başkan Yardımcısı

Karşıyaka’da bir ilk: İzmirliler vegan piknikte bir araya geldi!

Güncelleme tarihi: 2 Oca

Karşıyaka Belediyesi, Yaşamdan Yana Derneği, İzmir Animal Save iş birliği ve Vegan Society desteğiyle İzmir Atakent’te Türkiye’de yapılan en yoğun katılımlı vegan pikniklerden biri düzenlendi.


Yaşamdan Yana Derneği’nin düzenlediği ‘Teoride ve Pratikte Vegan Yaşam’ programının ilk yüz yüze etkinliği olan vegan piknikte veganlar, vegan olmayan kişilerle bir araya geldi. Bir etik yaşam biçimi olarak veganlığı benimseyen bireyler, vegan olmayan kişilerle pratikte veganlığı nasıl sürdürdüklerini paylaştı, veganlığın felsefesinden bahsetti.YÜZDE YÜZ VEGAN LEZZETLER


Gondol Kafe’nin arkasında bulunan yeşil alanda düzenlenen piknikte 7’den 70’e herkes vegan lezzetleri tattı. Katılımcılar sadece bitkisel ürünlerin tüketildiği etkinlikte Gibi’den vegan lezzetler ve Veggy Delivers’ın hazırladığı vegan tiramisunun tadına baktı. İki vegan markanın yanı sıra piknik katılımcıları da alanda tadılmak üzere yanlarında vegan ürünler getirdi.

BAŞKAN TUGAY YEMEK SERVİS ETTİ


Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, piknik alanında kurulan vegan açık büfede

katılımcılara yemek servis etti. 100’ü aşkın kişinin katıldığı piknikte Karşıyaka Belediyesi,

vegan pikniğe gelen ziyaretçilerin kendi balkon ve bahçelerinde büyütebilmeleri için

misafirlere Kırkağaç kavunu, pazı, bakla, mısır gibi tohumlar hediye etti.

Piknik alanında ihtiyaç duyulan her kalem için Karşıyaka Belediyesi, İzmir Animal Save grubuna destek oldu. 

Vegan olmayan birçok bireyin veganlıkla tanıştığı etkinlikte bitkisel lezzetlerin tadımının ardından hep birlikte voleybol, GO, Tabu, Kule ve satranç oynandı.


“DİĞER BELEDİYELERİ DE TEŞVİK EDECEĞİNİ UMUYORUZ”


Animal Save Türkiye İletişim Sorumlusu ve İzmir Animal Save grubu aktivistlerinden Doğa

Giray Karşıya Belediyesi’nin de paydaşlardan biri olduğu vegan piknik etkinliği hakkında,

“Karşıyaka Belediyesi’nin vegan aktivizm sürdüren bir oluşuma böylesine destek olmasını çok önemli buluyor ve diğer belediyeleri de teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.


ÇIKAN ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN AYRILDI


Didim Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde imzalamış olduğu Plant Based Treaty  (Bitki Temelli Antlaşma) hakkında da katılımcıları bilgilendiren İzmir Animal Save grubu, gıda sistemlerinin iklim kriziyle mücadelesine destek vermek için katılımcılardan imza topladı. 

Etkinlikte çıkan atıklar, Karşıyaka Belediyesi’nin alana yerleştirdiği geri dönüşüm kutularına

atıldı. Pikniğin ilerleyen saatlerinde İzmir Animal Save grubu tarafından hayvanlar yararına vegan ve sürdürülebilirlik temalı bez çantalar ve rozetlerin satıldığı küçük b

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Article 1 Name and Center of the Association The name of the association is Yaşamdan Yana Derneği, its abbreviation is Yaşamdan Yana(Stand with life association). The Association is headquartered in A

bottom of page